Zaštita voća od mraza je veoma važna kako bi se sprečili oštećenja koja mogu uticati na prinos i kvalitet plodova. Postoji nekoliko metoda koje se mogu primeniti u zavisnosti od vrste voća, klimatskih uslova i raspoloživih resursa.
Svaki domaćin koji ima parče placa na kome ima plodonosnog voća, zna da su mart i april veoma okrutni meseci prema voću. Kada je blaga zima, uvek se desi iznenadni mraz koji desetkuje sve cvetove i pupoljke pa i plodove na voću koje ranije iscveta, ali to se može desiti i na svakoj vrsti voća ako je mraz jak i dugotrajan. Ipak, želimo da vas ohrabrimo da samostalno pokušate da spasite svoje voćne sadnice i rod od mraza jer nije teško a može sigurno pomoći. Najbolji način za zaštitu voćaka od mraza ne postoji ali se smatra da je kombinacija više metoda zaštite efikasna.
Evo nekoliko najčešćih metoda zaštite voća od mraza:
Upotreba malča:
Malčiranje oko stabala ili grmova voća pomaže u očuvanju temperature zemljišta, smanjujući mraza koja može nastati blizu tla. Malč može biti u obliku slame, komposta, kore drveta ili čak specijalizovanih materijala.
Zavese ili platna:
Pokrivanje biljaka sa specijalnim platnima ili mrežama koje omogućavaju cirkulaciju vazduha, ali štite voće od niskih temperatura, može biti efikasna metoda. Ovi materijali često reflektuju toplotu koja dolazi sa tla i sprečavaju direktan kontakt sa hladnim zrakom.
Vlaženje tla (kapanje ili prskanje vodom):
Prskanje voćnjaka sa vodom tokom noći može zaštititi plodove od mraza, jer voda oslobađa toplinu pri smrzavanju i štiti biljke od direktnog zamrzavanja. Ova metoda je efikasna samo ako se voda stalno dodaje dok se temperatura ne podigne.
Dimljenje:
U nekim područjima, posebno u voćnjacima, koristi se dimljenje pomoću vatre, što stvara sloj dimne barijere koja štiti biljke od mraza. Ovaj metod stvara toplotu i zadržava vlagu u voćnjaku.
Toplotne lampe ili grejači:
U manjim voćnjacima ili plastenicima, postavljanje grejača ili lampi može pomoći u održavanju temperature iznad tačke smrzavanja. Ove lampe ili uređaji emitiraju toplotu i mogu zaštititi voće od oštećenja zbog mraza.
Pravilno oblikovanje i održavanje voćnjaka:
Pravilno obrezivanje voćaka, koje uključuje uklanjanje bolesnih i oštećenih grana, može pomoći u jačanju biljaka i smanjivanju rizika od mraza. Takođe, voćnjaci na uzvišenjima imaju manji rizik od niskih temperatura u odnosu na nizije.
Korišćenje zaštitnih pokrivača za tlo:
Na voćnjacima se mogu koristiti specijalni tkaninski ili plastični pokrivači koji pomažu u sprečavanju zamrzavanja tla oko korena. Ovi materijali omogućavaju prolazak svetlosti, ali štite koren od niskih temperatura.
Navodnjavanje u intervalima:
U nekim slučajevima, korišćenje sistema za navodnjavanje sa kap po kap može pomoći u održavanju temperature u tlu, jer voda koja se otpušta pomaže u održavanju stabilnosti temperature.
Koju metodu ćete koristiti zavisi od specifičnih uslova u vašem voćnjaku, tipa voća koje gajite i klimatskih uslova. Ako imate specifično voće koje treba da zaštitite, mogu se primeniti dodatni saveti vezani za to.
Pravljenje sveće za voćnjak obično se odnosi na sprečavanje mraza tokom hladnijih meseci, jer se sveće koriste kao izvori toplote koji mogu pomoći u zaštiti biljaka od smrzavanja. Ove sveće se često koriste u voćnjacima da bi se podigla temperatura oko biljaka i zaštitile od štete koju može izazvati mraz.
Evo kako možete napraviti i postaviti sveće za zaštitu voćnjaka od mraza:
Kratka, debela sveća (najbolje je koristiti sveće koje imaju dugotrajan plamen, poput onesignalnih sveća ili starinskih sveća).
Alternativa: Možete koristiti keramičke posude sa voskom ili čak praviti svoje sveće od parafinskog voska. Što je sveća deblja i veća, to će plamen trajati duže.
Lonce ili tegle (ako želite dodatno stabilizovati sveću ili ako pravite veće konstrukcije).
Podloga od nesplamsljivog materijala (na primer, metalna posuda ili kamen).
Stabilna vatra – obavezno pratite sigurnost.
Ugao na koji treba postaviti sveću – postavite je tako da bude okrenuta prema mestima koja želite zaštititi.
Izbor sveće:
Za zaštitu voćnjaka, najbolje je koristiti veće, stabilne sveće koje mogu sagorevati nekoliko sati. Ako koristite obične sveće, možete ih staviti u metalne posude da biste osigurali veću kontrolu.
Ako ste u mogućnosti, koristite posebne "mrazne sveće" koje su dizajnirane za ovu vrstu upotrebe. One su specijalno napravljene da sagorevaju polako i proizvedu duži plamen.
Pronađite pravilno mesto za postavljanje:
Sveće treba postaviti na strategijskim mestima u voćnjaku, kao što su blizu biljaka koje želite zaštititi. Idealno bi bilo da sveće budu postavljene u krug oko biljaka (ne preblizu, da ne bi izazvale opekotine).
Razmak između sveća treba biti dovoljno veliki da plamen ne ugasi ili ne izazove pregrevanje. Preporučuje se da budu razmaknute na 2-3 metra, u zavisnosti od jačine plamena.
Sigurnost:
Nikada ne ostavljajte sveće bez nadzora. Ponekad, dok su sveće upaljene, dolazi do opasnosti od požara, pa je ključno uvek biti u blizini.
Postavite sveće na nesplamsljive površine (kao što je metalna posuda, kamen, ili betonska ploča). Pazite da sveće nisu postavljene na lako zapaljive materijale kao što su slama ili suva trava.
Pali sveće nekoliko sati pre nego što se pojavi mraz:
Sveće treba upaliti kada se temperatura spusti blizu tačke smrzavanja ili malo pre nego što mraz stigne, da bi temperatura u voćnjaku ostala stabilna tokom noći. S obzirom na to da sveće obezbeđuju malu količinu toplote, najbolje je paliti ih ranije kako bi stvorile potrebnu toplinsku barijeru.
Praćenje temperature:
Držite na umu da sveće neće potpuno zameniti grejanje voćnjaka, ali mogu podići temperaturu za nekoliko stepeni. Ako je mraz jako jak, možda ćete morati koristiti više sveća ili kombinovati ovu metodu sa drugim oblicima zaštite (kao što je pokrivanje biljaka agrilnom folijom).
Pokriti biljke: Pokrivanje voćnjaka agrilnom folijom ili netkanom tkaninom može značajno povećati temperaturu tokom hladnih noći.
Zeleni tuneli: Postavljanje providnih plastičnih tunela ili staklenika može biti efikasno za zaštitu biljaka.
Zemljani nasipi: U nekim područjima, nasipanje zemlje oko biljaka može pomoći da se zadrži toplotu tokom noći.
Svi ovi koraci mogu pomoći da zaštitite voćnjak od mraza. Najvažniji aspekt je sigurnost i pravovremeno postavljanje sveća. Kada pravilno postavite sveće, one mogu doprineti održavanju stabilnije temperature i smanjenju rizika od mraza, ali imajte na umu da one nisu 100% rešenje i da je kombinacija više metoda obično najsigurniji način zaštite.
Dodatak preuzet sa hubpages.com:
Evo 10 lakih, praktičnih metoda koje sam koristio da smanjim uticaj mraza na svoju baštu:
Hvala što pratite naš blog! Molimo vas da se jednostavnom registracijom u par koraka pridružite i postavite vaš iskustvo, odgovor ili komentar na tekst koji ste pročitali. Ako želite da imate svoj blog na našem sajtu, mi ćemo vas vrlo rado podržati kao autora. Potrebno je samo da nas kontaktirate i besplatno ćemo vam napraviti vaš autorski lični blog na KupujemProdajem Onlajn.
Napomena - Sadržaji na KupujemProdajem.Org blogu su originalni, nisu preuzeti niti generisani uz pomoć AI alata kao što je ChatGPT, AI Chat.
Zaštita teksta
Preuzimanje našeg teksta i postavljanje na vaš sajt zahteva obavezno isticanje izvora "Kupujemprodajem.org". Bez dozvole autora teksta, kršite zakon o autorskim delima.
Komentari i iskustva